pátek 20. dubna 2012

Dítě v Dlouhé


Pro moje oblíbené Divadlo v Dlouhé jsem nakreslila obrázky do katalogu letošního festivalu Dítě v Dlouhé,  který se tam koná od 11. do 16. května. Podrobný program zde.



 

Obrázky z Moravy 2.

12. dubna jsem se vezla autobusem na jih, do Zlína. Byla jsem pozvaná na festival Literární jaro, pořádaná Krajskou knihovnou Františka Bartoše. Veřejnost se mohla setkat se zlínským rodákem Antonínem Bajajou, Kateřinou Tučkovou, Danem Jedličkou, Milošem Kozumpíkem, Jiřím Marečkem, Michalem Stránským, a na slavnostním závěrečném večeru taky s Marií a Ludvíkem Vaculíkovými.
Nikdy jsem předtím ve Zlíně kupodivu nebyla a velkoryse pojaté Baťovo město mě překvapilo svojí rozlohou a smělostí, s jakou bylo kdysi vybudováno. Má už za sebou leccos a původní čistotu funkcionalistického stylu kazí všelijaké novodobé přílepky, obchody a provizorně působící stánky tam, kde původně být neměly, stejně jako svépomocné úpravy krásných cihlových typizovaných domků, ale stále si zachovává úplně jedinečné kouzlo.
I když o tom už člověk víckrát slyšel a četl, výhled z terasy v šestnáctém patře slavného zlínského mrakodrapu (1938, architekt Vladimír Karfík) na vlastní oči se musí zažít. Taky je možno nahlédnout do pověstného výtahu - kanceláře o rozměru 6 x 6 metrů, jímž se Baťa kdysi vozil nahoru dolů a mohl tak snadno dělat namátkové kontroly ve všech patrech.
Ale do práce. Ráno mě v knihovně čekala zas beseda s dětmi,  tentokrát o trochu staršími  než v Bílovci.

Vpodvečer jsme se pak sešli v Domě umění s Nikkarinem a Alenou Klimešovou, která s námi besedovala. Promítali jsme svoje kresby, mluvili o své práci, vlastně docela zeširoka, od svých dětských pokusů až do dneška, o tom, proč vlastně ten komiks máme rádi a věnujeme se mu. Obecenstvo bylo příjemné, taky možná proto, že v něm seděli i účastníci komiksové soutěže, kterou knihovna vyhlásila a ceny se předávaly na místě.

I dotazy byly, i obvyklá autogramiáda.
V prostorách Domu umění je instalovaná výstava Komiks, manga a spol., která sem přicestovala z pražského Goethe institutu, kde byla k vidění během Komiksfestu 2010. Poskytuje malý, ale reprezentativní vzorek německé komiksové scény (Feuchtenbergerová, Harder, Bellstorf aj.) a můžete ji tam navštívit do 30. dubna.
Druhý den ráno jsem si zašla ještě do Krajské galerie na zámku, kde kromě paní hlídačky nebyla ani noha.Přitom je tam k vidění výstava zajímavá, české umění 1. poloviny 20. století, kde jsou k vidění různí velikáni jako moji oblíbení Jakub Schikaneder, Slavíček, Hudeček, Preissler, a takovýmhle kalibrem to pokračuje - Čapek, Špála, Filla, Muzika, Kremlička, Toyen...


úterý 17. dubna 2012

Obrázky z Moravy 1.

Skončil mi velikonoční maraton, završený dalším dílem komiksu pro Bridge, i venku to vypadalo jarně, a tak jsem desátého dubna vyrazila skoro jako na výlet. Nejdřív do Bílovce nedaleko Ostravy, malého městečka s pěknou a aktivní knihovnou a milými zaměstnanci. Minulý měsíc tam měli Arnošta Goldflama a v kronice pocházející z roku 1971, kterou oprášili a zase používají, jsou i jiná zvučná jména. Uvítání na nádraží bylo úžasné - knihovník a milovník komiksů Tomáš Ocásek mě uvítal s vlastnoručně vyrobenou komiksovou bublinou - transparentem "Ať žije komiks! A paní Lomová!".
Ráno v osm začala dílna pro děti.
Trocha komiksové teorie hrou a oblíbené kreslení naživo.




Zase jednou časné vstávání a po osmé přišly děti. Nejsou to žádní začátečníci - pan Ocásek s nima letos už komiksy kreslí a chystají se dokonce vydat i vlastní komiksovou knížku. Děti byly skvělé, vydržely až do třičtvrtě na dvanáct s dvěma přestávkami. Na úvod promítání mých věcí a povídání o Fričovi a Čerwuišovi, pak demonstrace toho, jak komiks funguje a ve třetí části vlastní tvorba - dokončování započatého stripu.
Děti zabrané do práce - tvořit se dá v knihovně i v knihovně.


Pak jsme se sesedli do kroužku a prohlíželi si hotové práce. Pěkné a hodně variant, které šikovné děti vymyslely. Taky se mohly ptát na to, co je zajímá. Nejvíc mě pobavil přímý dotaz: "A kolik vyděláváte?" (Neprozradila jsem!)
Napjaté očekávání s památečnou cedulí a závěrečný kroužek.

Závěrečná skupinovka
Bílovec je dobrý!
Po obědě na nádraží a autobusem do Zlína.

neděle 1. dubna 2012

Velikonoční kalendář


Na webových stránkách České televize ode dneška můžete navštívit interaktivní velikonoční kalendář. Na každý den je připraven kousek pašijového příběhu, na který odkazuje dolní pás ikonek. Postupně budou přibývat další zábavné aktivity jako kupříkladu omalovánky nebo hra o putování za pokladem na Velký pátek. Otevře se také galerie slavných obrazů a hudebních skladeb s velikonoční biblickou tematikou.
Děkuju všem spolutvůrcům za skvělou práci a nasazení!
(Doporučuju zapnout zvuk a klávesu F11, kterou si obrázek zvětšíte na celou obrazovku.)