pátek 20. dubna 2012

Obrázky z Moravy 2.

12. dubna jsem se vezla autobusem na jih, do Zlína. Byla jsem pozvaná na festival Literární jaro, pořádaná Krajskou knihovnou Františka Bartoše. Veřejnost se mohla setkat se zlínským rodákem Antonínem Bajajou, Kateřinou Tučkovou, Danem Jedličkou, Milošem Kozumpíkem, Jiřím Marečkem, Michalem Stránským, a na slavnostním závěrečném večeru taky s Marií a Ludvíkem Vaculíkovými.
Nikdy jsem předtím ve Zlíně kupodivu nebyla a velkoryse pojaté Baťovo město mě překvapilo svojí rozlohou a smělostí, s jakou bylo kdysi vybudováno. Má už za sebou leccos a původní čistotu funkcionalistického stylu kazí všelijaké novodobé přílepky, obchody a provizorně působící stánky tam, kde původně být neměly, stejně jako svépomocné úpravy krásných cihlových typizovaných domků, ale stále si zachovává úplně jedinečné kouzlo.
I když o tom už člověk víckrát slyšel a četl, výhled z terasy v šestnáctém patře slavného zlínského mrakodrapu (1938, architekt Vladimír Karfík) na vlastní oči se musí zažít. Taky je možno nahlédnout do pověstného výtahu - kanceláře o rozměru 6 x 6 metrů, jímž se Baťa kdysi vozil nahoru dolů a mohl tak snadno dělat namátkové kontroly ve všech patrech.
Ale do práce. Ráno mě v knihovně čekala zas beseda s dětmi,  tentokrát o trochu staršími  než v Bílovci.

Vpodvečer jsme se pak sešli v Domě umění s Nikkarinem a Alenou Klimešovou, která s námi besedovala. Promítali jsme svoje kresby, mluvili o své práci, vlastně docela zeširoka, od svých dětských pokusů až do dneška, o tom, proč vlastně ten komiks máme rádi a věnujeme se mu. Obecenstvo bylo příjemné, taky možná proto, že v něm seděli i účastníci komiksové soutěže, kterou knihovna vyhlásila a ceny se předávaly na místě.

I dotazy byly, i obvyklá autogramiáda.
V prostorách Domu umění je instalovaná výstava Komiks, manga a spol., která sem přicestovala z pražského Goethe institutu, kde byla k vidění během Komiksfestu 2010. Poskytuje malý, ale reprezentativní vzorek německé komiksové scény (Feuchtenbergerová, Harder, Bellstorf aj.) a můžete ji tam navštívit do 30. dubna.
Druhý den ráno jsem si zašla ještě do Krajské galerie na zámku, kde kromě paní hlídačky nebyla ani noha.Přitom je tam k vidění výstava zajímavá, české umění 1. poloviny 20. století, kde jsou k vidění různí velikáni jako moji oblíbení Jakub Schikaneder, Slavíček, Hudeček, Preissler, a takovýmhle kalibrem to pokračuje - Čapek, Špála, Filla, Muzika, Kremlička, Toyen...


Žádné komentáře:

Okomentovat