úterý 1. prosince 2015

Břevnováci

Zuzu - Zuzana Vojtová
Můj blog ležel dlouho ladem, kdyby to bylo pole, dávno ho pohltil plevel.
Takhle naštěstí můžu pokračovat jako by se nechumelilo. Právě se teda nechumelí, ale včera už tu sněžilo a zimní slunovrat se blíží, tak jsem si řekla, že je načase vyvěsit zprávu o jedné hezké akci, která se konala o letním slunovratu v Břevnově. Kdo to neví, tak v Břevnově to žije. Mají tam Sdružení břevnovských živnostníků, funguje tam občanské sdružení Tejnka a iniciativa Pro Břevnov. 
Snaží se, aby se v jejich čtvrti dobře žilo, aby se lidi na ulici potkávali, ne jen míjeli, zkrášlují svépomocí svoje okolí, hlídají developerské projekty a veřejně diskutují třeba o budoucí podobě Bělohorské ulice, své hlavní třídy. Pořádají bály a všelijak se scházejí. Bydlí tam spousta zajímavých lidí, jako třeba moje kamarádka grafička Zuzana Vojtová.Její stránky jsou tady. Občas mě Zuza zmobilizuje a já se k nim připojím, koneckonců, i když to tak ve skutečnosti nevypadá, oficiálně je půlka Petřin, kde žiju, taky Břevnov.
Jednou jsme v hospodě U prezidentů vymyslely, že vytvoříme duo Zuzu a Lulu a na břevnovské slavnosti si zahrajeme na pouliční portrétistky. Původně jsme chtěly nabízet různé styly (portrét
kubistický, portrét- karikatura atd..), ale nakonec jsme každá dělala, co mohla, a jedinou zvláštností byla médijní improvizace - portrét "čím jste byl/a v minulém životě", tzv. REINKART, kdy si médium (já nebo Zuza) zahalí hlavu síťovanou záclonou (aby bylo trochu vidět na papír) a ve stavu transu zpodobní portrétovaného v jeho dřívější podobě.
Montmartre v Tejnce se povedl, přestože byla dost zima. Tejnka je nejstarší část Břevnova, kudy procházela pradávná cesta z města ven a dodnes to tam vypadá jako na (hezké) vesnici. Je to kouzelné místo, kterých v Praze moc nezbývá a je nutné je chránit, třeba před zdivočelým nápadem Tomia Okamury postavit si hned vedle dům, který by byl sice architektonicky unikátní, ale v podstatě by vypadal asi jako různě velké ruličky od záchodového papíru vedle sebe.
Lidi vytáhli na ulici stoly a židle, někdo vařil kafe, jinde nabízeli palačinky. Prodávalo se všechno možné, byla tam šicí dílna, různé workshopy i výstava, kde byl zastoupen i Pavel Brázda. Hrálo se divadlo pro děti, konala se módní přehlídka a my jsme kreslily kolemjdoucí. Tady najdete celou fotogalerii.
Portrétuju první odvážlivkyni, Danielu Šálkovou. Vzadu je vidět nabídku a obchodní podmínky...
Zuza u svých děl
Moje portréty. Ten úplně vpravo je reinkart.
Manželé Tolarovi, modelové druhého obrázku zleva na horní fotce.
Ještě sem dávám fotku sady svých placek, které jsme vyráběly pro břevnovský den Zažít město jinak. K mému podivu si nikdo nekoupil placku Břevnovští bohatýři. Prý už se to slovo nepoužívá. To je škoda, i některá slova by si zasloužila památkovou ochranu!

Fotky Iva Roštárová, Marek Šálek a Vojtěch Votýpka.

Břevnovské placky

2 komentáře:

  1. Taky na to ráda vzpomínám, milá Lulu, Zuzu.

    OdpovědětVymazat
  2. Máte to pěkné. Taky by se mi líbila taková letní dílna, kde je hezky sluníčko, tak akorát teplo a já bych tam odtud koukala na zahradu. Žel není prostor, tak co se dá dělat. Asi nic. A tu lepší dílnu si samozřejmě už zabral manžel, ale to se nedá nic dělat. :-D I když teda nevím, co tam pořád dělá, když třeba zábradlí do domu máme od Skleněná zábradlí Jihlava. .-D

    OdpovědětVymazat